SODA - Soda Sanayii
Sayfa 1 Toplam 65 Sayfadan 1231151 ... SonuncuSonuncu
Toplam 963 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SODA - Soda Sanayii

Morph Guest

SODA - Soda Sanayii

SODA - Soda Sanayii

alıntıdır...

SODA nın şu anki şirket gurubu potansiyeli ve oturmuş bir dağıtım ve satış potansiyeli gibi avantajları SODA yı rakiplerinden ki rakibi yok şu an hep bir adım önde tutacaktır diye düşünüyorum ayrıca SODA nın 2016 sonuna kadar halka arzları sonucu halka açıklık oranlarının %3x lerin üstüne çıkacak olması ve 2017(2016 sonuda olabilir.) sonuna kadar yapacağı sermaye arttırımı hisseye olumlu bir ivme kazandıracaktır.Bilançodaki yüklü orandaki dolar bazındaki meblağı belki dahada arttırıp yeni bir satın alma veya sürpriz bir birleşme yada kapasite arttırımı için tesis büyütmede belkide enerji yatırımı veya daha cazip bir sektöre ek yatırım şeklinde değerlendirmesi de olasıdır.Firmanın satışlarının dolar bazında olması masraflarının ytl cinsinden olmasıda ayrı bir avantajıdır.SODA nın çeyrek bazda kar artışı 2013 yılından itibaren yükselen bir trende gimiştir ve bu trend hala devam etmekte olup bu durumda zaten en son takas durumlarına bakıldığında net bir şekilde yabancı ve fonların ilgisinin sürekli alım yönünde desteklendiği şeklinde teyid edildiği görülmektedir ve bu durum SODA da uzun zamandır ilk defa hemde şu anki küçük oranda açıklık oranda gerçekleşmiştir açıklık arttıkça bu oranlar daha büyük boyutta ve derinlikte olacak hisse dahada albenili hale gelecektir.SODA ayrıca kendi enerjisini kendi üretmkte ve bu durumunu sürekli geliştirmektedir.Arge durumu ve yatırımı çok iyi bir durumdadır.SODA son zamanlarda yükselen trendde temettü ve bedelsiz vermekte olup bu 2014 yılı için %10 ve%19 kusür oranda temettü ve bedelsiz verecektir ancak genel kurul toplantısında iştirak satışının sermayeye eklenmesi durumu belki ek bir bedelsiz durumu yaratacağından toplam bedelsiz oranı belki 2014 için %30 ların üzerinde gerçekleşebilir.(gerçekleşti.% 31 kusur brüt.)

Beklentiler daimi ve sıcak arkadaşlar 1.çeyrek bilanço iyi gelecek,( demişim ve bilanço iyi geldi) 2. %10 kusur net temettü ve % 19 kusur net bedelsiz 3. henüz açıklanmamış olan ve illaki açıklanacak ( temmuz ayı içinde sanıyorum) iştirak satışının sermayeye dahil edilmesinden doğacak %10 civarı ikinci bir bedelsiz,( % 10 kusur temettümüzü aldık sırada % 31 bedelsiz var temmuz içi sanıyorum hesaplara geçer bedelsizler ) 4. Şirket elinde bulunan 2014 yılı sonu itibariyle net 572.016.607 min tl döviz fazlasının (ki bu rakam şu anda doların yükselişine ve dolar ve euro ile yapılan ihracatına göre dahada artmıştır ki 750.000.000 ytl üstünde olduğunu sanıyorum.) kullanım şeklinin getireceği ivme,( kapalı kutu bir sürpriz bir açıklama illaki gelecektir zira ellerinde hatırı sayılır bir döviz rezervi birikti.) 5. Ağustos sonu veya eylül başı gibi yapılması ( altı aylık süre verdiler) planlanan halka arzlar ki bu arzlar sonucu hissenin derinliği %30 ların üstüne çıkacaktır, 6. Soda nın yükselen trendine katkı yapacak olan dolar artışının 2.70 lerin üstüne hatta 3 ytl ye gitme olasılığı ile euro nun 3 üstüne çıkması.( 2.çeyrek bilançoya iyi bir katkı yapacağına inanıyorum.) 7. Artan kar marjı, 8. 2017 yılı sonuna kadar(2016 sonuda olabilir.) yapılacak en az % 150 daha fazlasıda olabilir sermaye arttırımı sonucu vereceği yüksek bedelsiz ve yüksek temettü miktarı benim bildiğim beklentilerdir bunları yabancıda bizden daha iyi görüp analiz ediyordur herhalde diye düşünüyorum ama en önemlisi bence iş grubunun hissenin üzerinden elini çekmesi geçmiş yıl karlarını serbest bırakması ve munzam sandık baskısının hisse üzerindeki baskısının tamamen kaldırılmasa da olabildiğince azaltılıp hisseye global bir dünya yarışında ivme kazandırılması gerekliliğinin geçte olsa yapılmasıyla SODA nın dünya çapında bir şirket olacağına inanıyorum hayırlısıyla inş.

3. Soda biraz ucuz kaldi sanki

4. Kuzular geldi hayırlı olsun seneye yeni kuzuları beklemeye devam

5. Twitter üzerinden bir arkadaşın Soda ile ilgili üretim/satış performansı paylaşımlarına dayanarak ve kur farkını da gön önüne alarak çok iyi bir 2Ç bekliyorum. Ben eğer bu bilgiler doğru ise 200M yi de aşacağımızı düşünüyorum.

Konu izentropik tarafından (12.July.2015 Saat 11:46 ) değiştirilmiştir.

6. Bu şirket dolar üzerinden kar elde ediyorsa neden dolar artarken düşüyor?

7. Alıntı oftalmolog Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu şirket dolar üzerinden kar elde ediyorsa neden dolar artarken düşüyor?
    Bilançoda göreceğiz doların artmasının etkilerini. Az kaldı.

8. Sanayi şirketlerinin 2Ç bilanço tahminleri

http://www.garantiyatirim.com.tr/ara...15SanayiKT.pdf

9. 27.July.2015, 21:49

2014 6 aylık 149,647 2015 6aylıkta 206,607 tl çıkartmış hiç fena degil.

11. Ağustos ayı içindeki takas değişimi. Döşe ve Citi alıcı.

SORU-*Uzun vadede Soda hissesi hakkında düşüncenizi belirtir misiniz?Cemal TorunCEVAP-Uzun vadede yükselen kanal içinde hareket eden Soda, düzeltilmiş verilere göre Nisan 2015?te en yüksek 5,42 TL?yi test ettikten sonra geriledi. Hisse arada geçen süre zarfında daha ziyade yatay bir seyir izliyor ve geçen yıl ulaştığı zirveyi bir daha test edemedi.Şirket, geçtiğimiz 23 Mart günü Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda brüt yüzde 36,36 oranında nakit temettü ödemesinde bulunulması yönünde karar alındı. Karar gereğince temettü ödemesi 29 Nisan günü ödenecek. Firma, 2006 yılından bu yana bir yıl hariç olmak üzere sürekli nakit kâr payı ya da bedelsiz sermaye artırımında bulundu. Bu anlamıyla istikrarlı bir yapıya sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Soda, son üç yıldır kârını yükseltirken performansını korumakta. Tüm bunlardan ayrı olarak hissenin fiyat kazanç oranı ise elde edilen kâra göre makul seviyede bulunuyor. Halihazırda 7,66 seviyesine bulunan f/k oranı ortalamasının altında bulunuyor. Takas verileri incelendiğinde de hissenin üç kurum saklamasında toplandığı gözleniyor. İş Yatırım Menkul Değerler halka açık kısmın yüzde 73,4?ünü saklamasında tutarken, yabancı saklamasındaki paylar yüzde 20?ye yaklaşmış bulunuyor. Yabancıların yılın ilk iki ayındaki alımı 5,8 milyon dolara yaklaştı.Hissenin fiyatı bir süre mevcut seviyelerde yatay hareket etse de kârdaki çıkış eğiliminin korunması halinde uzun vadede çıkış ivmesini koruyacaktır.
    Burada yazdıklarım tamamen kendi senaryolarımdır YATIRIM TAVSIYESI DEĞİLDİR. ....

SODA da isler iyi gidiyor...

Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaIIer gerçek oIabiIir!
    Che Guevara
    http://i.hizliresim.com/VP31Jv.png

Che Guevara

Che Guevara

İŞ YATIRIM ? Soda Sanayi SODA Hisse Analiz ? 06.12.2016

Şirket Raporu: Soda Sanayii Sirket Guncelleme

TL?nin değer kaybına karşı sentetik hedge

Makro tahminlerimizdeki değişiklikler sonrasında, Soda Sanayii hedef fiyatımızı 5.05TL?den 6.27TL olarak güncelliyoruz. Yeni hedef fiyatımız %30 artış potansiyeli vadediyor ve AL tavsiyemizi koruyoruz.

Soda Sanayii, TL?nin değer kaybından olumlu etkileniyor. Konsolide satış gelirlerin %47?si USD, %32?si EUR cinsinden olurken, maliyetlerin sadece %47?si döviz cinsinden. Diğer taraftan, bilançoda 191 mn USD ve 41 mn EUR uzun pozisyon taşıyor. Dolayısıyla, güncellenen TL/USD kur tahminlerini (2016 sene sonu: 3.46, 2017 sene sonu:3.81) hedef fiyatımızdaki yukarı güncellemenin başlıca sebebi olarak söyleyebiliriz. TL?nin dolar karşısında %10 değer kaybı TL hedef fiyatımızı da yaklaşık %10 yukarı çekiyor. Ayrıca, TL?nin %10 değer kaybı şirketin net karını 71 milyon TL artırıyor.

Hisse, benzerlerine kıyasla 2017T 4.8x FD/FAVÖK ve 6.8x F/K çarpanları baz alındığında sırasıyla %37 ve %30 iskontolu işlem görüyor.

Soda külü talebi her yıl %3 artıyor.

Talebin yaklaşık yarısının geldiği cam sektörünün soda külü talep büyümesinin devam etmesini öngörüyoruz. Toplam pazarın 56 mn ton büyüklüğü düşünülürse, yıllık %3 talep artışı yaklaşık 2 milyon ton kapasite artışı gereksinimi olduğu anlamına geliyor.

Soda külü fiyatları cazip arz-talep koşullarıyla birlikte güçlü kaldı.

2010 yılından beri ortalama soda külü fıyatları dolar bazında %5 arttı. Talepteki artışa rağmen, Avrupa?da kapanan tesislerin etkisiyle soda külü fiyatları güçlü kaldı. 2016?da dolar bazında fiyatlar sabit kalırken, 2017 yılında %3 düşüş tahmin ediyoruz.

Ciner?in soda külü yatırımlarının etkisi ne olacak?

2017-2019 arasında Ciner?in soda külü yatırımlarından toplam 3 mn ton kapasite artışı olması bekleniyor. Dolayısıyla, arz artışı fiyatlarda bir miktar baskı oluşturabilir. Biz zaten değerleme varsayımlarımızda aynı dönemde yaklaşık %13 fiyat düşüşü tahmin ediyor. Diğer taraftan, Soda Sanayi?nin rakiplerine kıyasla rekabet gücünün çok güçlü olduğunu düşünüyoruz. Temel üretim girdilerine erişiminin olması, limana yakınlık ve bugüne kadar yapılan ve hala devam eden üretim maliyetlerinin düşürücü yatırımları şirketin rekabet gücünü artırıyor.

Kazan yatırımının 2016 sene sonunda tamamlanması bekleniyor.

Enerji maliyetlerinin düşürme amacıyla devam eden toplam 50 milyon USD?lik yatırımların sene sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Tamamlandığında enerji maliyetleri %5-10 arasında düşüş sağlamasını tahmin ediyoruz.

Düzenli temettü ödüyor.

Soda?nın 2017 yılında net karının %50?sini nakit temettü olarak dağıtmasını bekliyoruz. Temettü verimini ise %7 olarak hesaplıyoruz. Önümüzdeki dönem için planlanan büyük bir yatırım harcaması olmadığı için bu rakam daha da yüksek gerçekleşebilir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)